reklama

Opatrne s tým, čo si prajeme

Prvého júla oslavuje Čínska komunistická strana 90. výročie svojho vzniku. Opraty vlády v Číne však drží o niečo kratšie, od víťazstva v občianskej vojne a vyhlásenia ľudovej republiky v októbri 1949. Prípravám na zajtrajšie jubileum predchádzalo niekoľko týždňov zvýšeného napätia v Juhočínskom mori.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Ostrovy, skaly a ich okolité vody v tomto mori sú predmetom dlhodobého sporu Číny a niekoľkých ďalších krajín. Je pritom zaujímavé, že vo veľkej väčšine svoje pohraničné spory na pevnine dokázala Čína v posledných dvoch desaťročiach vyriešiť jednaním - a to dokonca aj s Ruskom, pričom kvôli tým istým sporným hraniciam došlo medzi Čínou a ZSSR v 60. rokoch k pohraničnej vojne. Situáciu v Juhočínskom mori komplikuje to, že sa tam nachádzajú ložiská nerastných surovín, loviská rýb a samotná pozícia ostrovov je strategická vzhľadom na blízke námorné trasy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V poslednom období dochádzalo opäť k rastu napätia medzi stranami sporu - navzájom sa obviňovali zo zasahovania do legitímnych činností, následne sa uskutočnilo niekoľko vojenských cvičení (učinili tak Vietnam, Čína, Filipíny spoločne s USA). Čína naďalej sleduje svoj prístup prehlasovania dotknutých oblastí za svoje suverénne územia. Aj v tomto spore sa prejavuje to, ako Čína pristupuje k medzinárodným záležitostiam. Teritoriálne spory získali značné nacionalistické pozadie. Strana už nie je primárne komunistickou, ale v prvom rade čínskou. A ľudia sú patriotmi a nacionalistami.

Či už sa jedná o zástancov zaangažovania Číny do medzinárodného systému alebo jej zadržiavania, prívrženci oboch táborov zdieľajú v konečnom dôsledku snahu pretvoriť Čínu na krajinu západného charakteru. Má byť ako my. Nielen zástancovia ľudských práv si želajú, aby (formálne) komunistická Čína prijala západný demokratický politický systém. V medzinárodnej politike je ale veľkou výzvou a zároveň poslaním hľadieť dopredu a predvídať, čo sa skrýva za viditeľným horizontom. Tak ako šachista očakáva ďalšie kroky svojho protihráča, aj schopný štátnik musí očakávať reakcie na vlastné ťahy a situácie, do ktorých sa nimi dostane. A v súlade s tým musí podniknúť potrebné opatrenia. Preto je vhodné pozrieť sa ďalej za potenciálnu čínsku demokratizáciu a pýtať sa, čo prinesie z hľadiska medzinárodnej politiky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedno je zrejmé: nacionalizmus vyhovuje Čínskej komunistickej strane dovtedy, kým sa vďaka nemu môže pasovať za ochrancu záujmov ľudu, no zároveň sa ho usiluje udržať pod kontrolou, aby sa rozbúrené davy neotočili proti strane samotnej. V demokratickom systéme by však táto zábrana rozbúreným vášňam zrejme prestala efektívne fungovať. Nové politické strany by v snahe získať si čo najviac voličov ľahko zistili, aký lákavý nacionalistický apel je, vzhľadom na nenaplnené nacionalistické ambície, ktoré existujú už v dnešnej čínskej spoločnosti. Je tak dosť možné, že by došlo k zmene oportunistickej čínskej komunistickej vlády za vládu reprezentujúcu ľud, ktorému už desaťročia školský systém pripomína minulé poníženia a neprávosti; ľud, ktorý nebude o nič viac náchylný k ústupkom nielen pri teritoriálnych sporoch v Juhočínskom mori a probléme Tchaj-wanu, ale tiež asertívnom presadzovaní čínskej pozície na poprednom mieste v medzinárodnom systéme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto alternatíva je samozrejme jednou z viacerých a nemusí sa nikdy uskutočniť; je tiež možné, že by sa demokratická Čína rozpadla na niekoľko menších štátov a prestala tak fungovať ako veľmoc. Na druhej strane je rovnako predstaviteľné, že v snahe udržať si moc sa nechá Čínska komunistická strana dotlačiť tlakom verejnosti k tomu, že bude vystupovať na medzinárodnom poli ešte asertívnejšie ako dnes. Ak však voláme po demokratizácii Číny, treba sa pripraviť na to, akej situácii potom budeme čeliť - a tá nemusí byť nevyhnutne o nič lepšia, ako je tomu teraz. Pretože trestaní sme dvomi spôsobmi: tým, že nám nie sú naše priania splnené a potom tým, že nám splnené sú.

Martin Kula

Martin Kula

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študujem medzinárodné vzťahy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu