reklama

Čo s Kaddáfim?

Situácia v Líbyi sa stupňuje. Oheň revolúcie proti arabským diktátorom a autoritárskym vládcom sa preniesol - podľa sebavedomých vyhlásení o opaku zrejme na prekvapenie Muammara Kaddáfiho - aj do tejto severoafrickej krajiny. Médiá už niekoľko dní prinášajú zábery krvavých zrážok z líbyjských ulíc. Ako zareaguje svetové spoločenstvo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Relatívne pokojný egyptský scenár sa nezopakuje. Správy hovoria už teraz o troch stovkách mŕtvych. Režim sa navyše vyhráža, že „začnú bitúnky". Môže a mal by svet nejako zasiahnuť?

Črtá sa niekoľko možností. Jednou by bol vojenský zásah západných štátov (teda tých s najmodernejšími zbraňami a armádami) proti režimu v Líbyi. To sa ale javí ako dosť nepravdepodobné. Európska únia a jej členské krajiny nie sú práve horlivé k takýmto dobrodružstvám bez spoluúčasti USA. Ak by sa na zásahu podieľali Spojené štáty, viem si živo predstaviť tie hlučné hlasy oháňajúce sa argumentmi o suverenite štátov, agresivite USA, amerických imperialistoch a podobne - predsa nikto nemá právo zasahovať do vnútorných záležitostí druhých (rovná sa Kaddáfi má právo nechať do davu strieľať guľometmi). Ak by sa aj podarilo zastaviť krviprelievanie, aj tak by boli USA, resp. Západ tí zlí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K tomuto zrejme ani Spojené štáty, ani Európa nemajú za terajších okolností chuť. Otvorene povedané, zatiaľ nemajú akútne dôvody k takému kroku. Navyše, treba brať do úvahy to, že USA a ich európski spojenci sú ešte stále zapletení do afganského bludiska, čo si vyžaduje ich pozornosť a viaže ich vojenské zdroje. Podnetom k prehodnoteniu postoja by sa ale mohlo stať, ak by Kaddáfi skutočne nariadil zničenie ropnej infraštruktúry. Tým by zasiahol nerv Západu.

Nateraz ale zrejme zostane len pri klasických ťahoch. Vo Francúzsku sa už nahlas hovorí o návrhoch na uvalenie sankcií. Každý vyjadrí ľútosť nad stratami na životoch, nad zranenými; medzinárodné organizácie pekne a pokorne vyzvú Herr Kaddáfiho, aby zastavil krvavý zásah ozbrojených zložiek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Krajiny Africkej únie sa pravdepodobne tiež neodhodlajú k vojenskému zásahu, či už pod hlavičkou organizácie, alebo ako koalícia „ochotných". Navyše je sporné, čo by vôbec zásah zo zahraničia spôsobil. Bez najmodernejšej techniky schopnej presných útokov na vojenské ciele z bezpečnej vzdialenosti alebo zo vzduchu (čoho sú schopné práve USA) by sa zásah rovnal otvorenej vojne. To by mohlo priniesť oveľa väčšiemu počtu Líbyjčanov ešte väčšie utrpenie.

Preto si budú musieť ľudia v Líbyi, rovnako ako v Egypte a Tunisku, vydobyť zmenu v prvom rade sami. Ak zostanú ozbrojené zložky naďalej verné Kaddáfiho režimu, cena za to bude krvavá. Plukovní totiž vyhlasuje, že neodíde a je ochotný za jeho revolúciu (tú spred vyše štyridsiatich rokov) položiť svoj život. To, aké kroky a s akou tvrdohlavosťou ich ďalej podnikne, ukáže, či tomu tak skutočne bude.

Martin Kula

Martin Kula

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študujem medzinárodné vzťahy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu